Tyrkys

Tyrkys

Azúrová obloha, červienka modrá: Živé odtiene tyrkysovej definujú farbu, ktorá je pomenovaná po tomto drahokame.

Tyrkys sa nachádza len na niekoľkých miestach na Zemi: v suchých a neúrodných oblastiach, kde kyslá podzemná voda bohatá na meď presakuje smerom nadol a reaguje s minerálmi, ktoré obsahujú fosfor a hliník. Výsledkom tohto sedimentačného procesu je porézna, polopriesvitná až nepriehľadná zlúčenina hydratovaného fosforečnanu medi a hlinitého.
Tyrkys je ukážkovým príkladom nepriehľadného farebného kameňa, ktorý možno predávať ako klenot na šperky a ako ozdobný materiál.

Tyrkysu môže chýbať iskra a priezračnosť priehľadných farebných drahokamov, ako je rubín, smaragd a zafír, ale jeho viacvrstvová história a dušu uspokojujúca farba z neho robia žiadaný drahokam. Jeho farba sa môže pohybovať od matnej zelenej cez trávovú až po svetlú, stredne tónovanú, nebesky modrú. Ľudia si vysoko cenia tyrkysovú pre jej kombináciu starovekého dedičstva a nezabudnuteľnej farby.

Tradičným zdrojom najvyššej farby, niekedy označovanej ako červienka modrá alebo nebeská modrá, je okres Nishapur v Iráne, v krajine predtým známej ako Perzia. Takže pomerne často počujete ľudí v obchode nazývať tyrkysovú tejto krásnej farby „perzská modrá“, či už bola alebo nebola skutočne vyťažená v Iráne.

Špičkový tyrkys inšpiroval dizajnérov k tvorbe elegantných šperkov. Najčastejšie sa krája na kabošony, ale môže sa krájať aj na guľôčky alebo ploché kúsky na vykladanie.

Hoci mnohé tyrkysové šperky sú elegantné a moderné, mnohí spotrebitelia v USA poznajú tradičné šperky indiánskych národov, ako sú Pueblo, Hopi, Zuni a Navajo. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o indiánske umenie a remeslá, často zbierajú tieto štylizované strieborné šperky.

Tyrkysová je pomerne mäkká, takže je ideálna na vyrezávanie. Umelci v Európe, Ázii, na Strednom východe a v Amerike volia tyrkys ako médium pre vyrezávané šperky a umelecké predmety. Často sa z neho vyrábajú talizmany s indiánskym významom, ako sú vyrezávané vtáky a zvieratá, nazývané fetiše.

Tyrkysová vďačí za svoju textúru svojej štruktúre a zloženiu. Je to súhrn mikroskopických kryštálov, ktoré tvoria pevnú hmotu. Ak sú kryštály zabalené tesne vedľa seba, materiál je menej porézny, takže má jemnejšiu štruktúru. Tyrkysová s jemnou textúrou má po vyleštení atraktívny voskový lesk. Tyrkysová s menej hustou kryštálovou štruktúrou má vyššiu pórovitosť a hrubšiu textúru, čo má za následok matný lesk pri leštení.

Pórovitosť a textúra neovplyvňujú len vzhľad: Ovplyvňujú aj trvanlivosť. Tyrkysová je pomerne mäkká – na Mohsovej stupnici má 5 až 6. Tyrkysová s hrubou textúrou môže mať tiež slabú húževnatosť. Vzorky s jemnejšou textúrou majú primeranú až dobrú húževnatosť.

V tyrkysovej farbe je nízka pórovitosť a jemná textúra cennejšia ako vysoká pórovitosť a hrubá textúra. Hrubé, pórovité kamene sa zvyčajne upravujú tak, aby boli hladšie, lesklejšie a predajnejšie.

Tyrkysové ložiská sa zvyčajne tvoria v limonite alebo pieskovci bohatom na železo. Limonit vytvára tmavohnedé znaky v tyrkysovej farbe, zatiaľ čo pieskovec vytvára svetlohnedé znaky. Tieto značky sú zvyškami hostiteľskej horniny v tyrkysovej farbe a môžu pripomínať škvrny alebo žily. Nazývajú sa matrix.

Výrobcovia sa snažia vytvarovať tyrkysovú tak, aby nebolo vidieť matricu, no niekedy sa tomu nedá vyhnúť. Malé množstvá tyrkysu môžu byť rozptýlené cez hostiteľskú horninu takým spôsobom, že hrubý materiál nemôže poskytnúť žiadne rezané vzorky dostatočne veľké na výrobu drahokamov bez zahrnutia nejakej matrice.

Prítomnosť matrice môže znížiť hodnotu tyrkysovej, ale to neznamená, že tyrkysová s matricou je bezcenná alebo nepredajná. Niektorí kupujúci v skutočnosti uprednostňujú prítomnosť matrice v módnej tyrkysovej, ak je jej účinok atraktívny a vyvážený.

To platí najmä vtedy, ak ide o typ tyrkysovej, ktorý je v obchode známy ako pavučinová tyrkysová. Obsahuje matricu v tenkých, jemných, sieťovitých vzoroch po celej ploche drahokamu. Vzory poskytujú tmavý kontrast k jasne modrej farbe drahokamu.

Na trhu s tyrkysom najvyššej kvality dosahujú najvyššie ceny kamene bez matrice. Drahokamy s atraktívnou pavučinovou matricou sú na druhom mieste v hodnote.

Slovenčina Angličtina Maďarčina