Opál
Ohňostroje. medúza. Galaxie. Blesk. Opálova pohyblivá hra kaleidoskopických farieb sa nepodobá žiadnemu inému skvostu.
Pretože opál má farby iných drahokamov, Rimania ho považovali za najvzácnejší a najmocnejší zo všetkých. Beduíni verili, že opály obsahujú blesky a padajú z neba počas búrok. Keď austrálske bane začali v 90. rokoch 19. storočia komerčne produkovať opály, rýchlo sa stali hlavným svetovým zdrojom tohto októbrového kameňa.
Opál je produktom sezónnych dažďov, ktoré zmáčali suchú zem v regiónoch, ako je austrálska polopúšť „outback“. Sprchy nasiakli hlboko do starovekej podzemnej horniny a niesli rozpustený oxid kremičitý (zlúčenina kremíka a kyslíka) smerom nadol.
Počas suchých období sa veľká časť vody vyparila a v trhlinách a medzi vrstvami podzemných sedimentárnych hornín zostali pevné usadeniny oxidu kremičitého. Usadeniny oxidu kremičitého tvorili opál.
Ako vzniká opál
Opál je známy svojim jedinečným zobrazením blikajúcich dúhových farieb nazývaných play-of-color. Existujú dve široké triedy opálu: vzácny a obyčajný. Drahý opál vykazuje farebnú hru, obyčajný opál nie.
Farebná hra sa vyskytuje v drahom opále, pretože pozostáva zo submikroskopických guľôčok naskladaných v mriežkovom vzore – ako vrstvy pingpongových loptičiek v krabici. Keď sa svetelné vlny pohybujú medzi guľami, vlny sa difraktujú alebo ohýbajú. Keď sa ohýbajú, rozpadajú sa na farby dúhy, ktoré sa nazývajú spektrálne farby. Výsledkom je hra farieb.
Farba, ktorú vidíte, sa líši podľa veľkosti guľôčok. Guľôčky s priemerom približne 0,1 mikrónu (jedna desaťmilióntina metra) vytvárajú fialovú farbu. Guľôčky s veľkosťou približne 0,2 mikrónu vytvárajú červenú farbu. Veľkosti medzi nimi vytvárajú zostávajúce farby dúhy.
Hoci odborníci rozdeľujú drahé opály do mnohých rôznych kategórií, päť hlavných typov je:
- Biely alebo svetlý opál: Priesvitný až polopriesvitný, s hrou farieb na bielom alebo svetlosivej farbe pozadia, nazývanej bodycolor.
- Čierny opál: Priesvitný až nepriehľadný, s hrou farieb na čiernom alebo inom tmavom pozadí.
- Ohnivý opál: Transparentný až priesvitný, s hnedou, žltou, oranžovou alebo červenou farbou tela. Tento materiál – ktorý často nevykazuje hru farieb – je známy aj ako „mexický opál“.
- Boulder opál: Priesvitný až nepriehľadný, s hrou farieb na svetlom až tmavom pozadí. Úlomky okolitej horniny, nazývanej matrix, sa stávajú súčasťou hotového drahokamu.
- Kryštál alebo vodný opál: Priehľadný až polopriehľadný, s jasným pozadím. Tento typ vykazuje výnimočnú hru farieb.
Drahý opál poznáme podľa zaujímavej “hry farieb”, ktorú nazývame opalescencia. Nachádzal a v minulosti aj získaval sa na Slovensku a prvá písomná zmienka o jeho ťažbe na lokalite Dubník v Slánskych vrchoch pochádza zo 14. mája 1597. Povolenie k jeho ťažbe vydal cisár Rudolf II. Ťažba kulminovala koncom 19. a začiatkom 20. storočia, bola ukončená v roku 1922. Slovenské preslávené drahé opály vystriedali kvalitné náleziska v Austrálii.
V dôsledku rôznej opalescencie sa vyčleňujú dve základné variety drahého opálu: drahý opál biely a drahý opál čierny. Prvý má základnú hmotu svetlejšiu, pôsobí menej výrazne a spravidla je lacnejší. Druhý má základnú hmotu tmavšiu, opalescencia je výraznejšia a je spravidla drahší. Austrálskym opálom v poslednej dobe konkurujú zaujímavé pekné drahé opály a hydrofány z Etiópii, vyskytuje sa aj v Mexiku a Brazílii.
V šperkovej tvorbe sa s prírodným drahým opálom stretávame menej, nakoľko sa do popredia dostávali syntetické produkty. Hra farieb sa dá upraviť natrvalo impregnovaním parafínom, alebo inou vhodnou umelou hmotou.