Alexandrit

Alexandrit

Zelená na slnku. Červená vo svetle lampy. Alexandrit, ktorý mení farbu, je čarovný trik prírody.
 
Je to odroda minerálu, ktorá mení farbu, chryzoberyl. Modrozelená pri dennom svetle, purpurovo červená pod žiarovkou; tvrdé a odolné. Príklady najvyššej kvality sú zriedkavé a cenné.
 
Alexandrit, ktorý milovníci drahokamov často opisujú ako „smaragd cez deň, rubín v noci“, je veľmi vzácna odroda minerálu chryzoberyl, ktorá mení farbu. Pôvodne bol objavený v ruskom pohorí Ural v 30. rokoch 19. storočia, teraz sa nachádza na Srí Lanke, vo východnej Afrike a Brazílii, no jemný materiál je mimoriadne vzácny a cenný.
Alexandrit so svojimi chameleónskymi vlastnosťami je vzácnou odrodou minerálu chryzoberyl. Jeho farba môže byť krásna zelená pri dennom svetle alebo fluorescenčnom svetle, ktorá sa mení na hnedastú alebo purpurovočervenú vo svetle žiarovky z lampy alebo plameňa sviečky. Je to dôsledok zložitého spôsobu, akým minerál absorbuje svetlo.

Dramatická zmena farby Alexandritu sa niekedy popisuje ako „smaragdová cez deň, rubínová v noci“. Ostatné drahokamy tiež menia farbu v reakcii na zmenu zdroja svetla, ale transformácia tohto drahokamu je taká pozoruhodná, že samotný jav sa často nazýva „efekt alexandritu“.
Alexandrit je tiež silne pleochroický drahokam, čo znamená, že pri pohľade z rôznych strán môže vykazovať rôzne farby. Jeho tri pleochroické farby sú zvyčajne zelená, oranžová a fialovo-červená. Nápadná zmena farby však nevyplýva z pleochroizmu drahokamu, ale skôr z nezvyčajných vlastností minerálu pohlcujúcich svetlo.

Kvôli jeho nedostatku, najmä vo väčších veľkostiach, je alexandrit relatívne drahým členom rodiny chryzoberyl. Zdieľa svoj status júnového kameňa s kultivovanou perlou a mesačným kameňom.

Slovenčina Angličtina Maďarčina