- Prirodné drahokamy z každého kúta Sveta v najlepšej cene
- Návrh a vyhotovenie jedinečných šperkov
- Predaj hotových šperkov
- Leštenie, brúsenie drahokamov
- Ohodnotenie, ocenenie, certifikácia drahokamov,znalecke posudky
GEMOLOGICKÉ LABORATÓRIUM, POMÔCKY A PRÍSTROJE
Aby bola splnená kvalita prezentovaných drahých kameňov a šperkov, prináleží k nim aj odborné zhodnotenie a skúmanie, ktoré vyústi do certifikátu. K skúmaniu je potrebné používať gemologické pomôcky a samozrejme prax v odbore.
Pri identifikácii sa používajú jednak testovacie ale aj zväčšovacie a meracie pomôcky, ako sú lupa, dichroskop, polariskop, refraktometer, spektroskop, UV lampa, sada filtrov, porovnávacie etalóny, jednoduché testery na rýchlu orientáciu (napr. Presidium Duotester na diamanty, syntézy a iné minerály, Presidium Multi Tester určený na odlíšenie diamantu od moisanitu), zdroj svetla, mierky a meradlá, pinzety, hydrostatické váhy, analytické a technické váhy a ďalšie špeciálne prístroje.
Refraktometer patrí k najdôležitejším testovacím prístrojom. Pracuje na základe optických vlastností vybrúsených gemologických materiálov. Podmienkou je, aby skúmaná (meraná) plocha bola rovná (aj u kabošonov spodná plocha). Testovať sa ním dajú iba tie materiály, ktoré prepúšťajú svetlo, teda transparentné. Refraktometer nám stanoví index lomu.
Polariskop s konoskopom je prístroj na určovanie optických charakterov izotropie a anizotropie, ako aj na indikovanie mikrokryštalickej a polykryštalickej povahy kameňov.
Spektroskop patrí medzi malé prístroje a k základnej vybavenosti. Pracuje na základe pozorovania silného svetelného lúča, ktorý prechádza alebo je odrazený od skúmaného objektu. Prístroj je schopný pozorovať tento lúč rozložený na farebné spektrum a výsledné línie sú charakteristické pre určitý minerál, prípadne pre jeho prímesí.
Dichroskop je jednoduchý optický prístroj, ktorým môžeme pozorovať aj šperkové materiály osadené v šperkoch.
Podmienkou je aby boli číre. Pozorujeme ním optické vlastnosti – izotrópiu a anizotrópiu – tým rozlíšime jednoosové a dvojosové látky.
Gemologické filtre boli vyvinuté pre zvláštne prípady rozlišovania niektorých drahých kameňov. K najznámejším patrí tzv. Chelsea filter (čítaj čelzi, nazýva sa aj jadeitový alebo smaragdový filter), ktorý bol pomenovaný podľa univerzity v Chelsea v Londýne, kde bol po prvýkrát použitý. Chelsea filter je koncipovaný tak, že prepúšťa iba tmavočervené a žltozelené svetlo a ostatné farby pohltí a inak sa farby chovajú pri prírodných kameňoch a inak pri syntetických náhradách. Pre potreby klenotníkov už boli skonštruované ďalšie farebné filtre, napr. akvamarínový filter, ktorý slúži na odlíšenie akvamarínov od topásov alebo iných modrých kameňov; rubínový filter, ktorý sa používa najmä na rozlíšenie červených minerálov – spinelov, granátov, rubínov a pod.; tanzanitový filter, ktorým možno rozlíšiť prírodné tanzanity od všetkých jeho imitácií.
Testery na diamanty a na moissanity – Presidium Duotester diamantov, syntéz a iných minerálov a Presidium Multi Tester.
Ultrafialová lampa a ďalšie zdroje svetla. Na sledovanie luminiscencie drahých kameňov sa používa ultrafialová lampa, ktorá má dva druhy žiarenia. Dlhovlnné vo vlnovej dĺžke 365 nanometrov a krátkovlnné v dĺžke 254 nanometrov.
Zo zväčšovacích prístrojov sú dôležité lupa a mikroskop. Práca s mikroskopmi a lupami je jednoduchá, ale musíme vedieť, čo nimi sledujeme napr. kvalitu výbrusov, stopy po poškriabaní, nedostatočné leštenie, čistotu ako sú rôzne inklúzie pevné, plynno-kvapalné alebo kvapalné a ostatné dostupné a viditeľné znaky. Mikroskopia je teda jednou z optických metód na priame pozorovanie objektov alebo detailov, ktoré voľným okom nevidíme.
Prvou počiatočnou prácou identifikácie je stanovenie hmotnosti drahého kameňa, šperku a pod. digitálnou váhou.
Používame tiež rôzne ďalšie mierky a meradlá, ktoré sú určené na zistenie veľkosti skúmaného vybrúseného kameňa voľného alebo osadeného v šperku.