Ametyst

Ametist

Esencia fialovej farby, ametyst, je dostatočne krásna pre korunovačné klenoty a zároveň dostatočne cenovo dostupná pre prvotriedne prstene.

Ametyst – zaháňa zlé myšlienky a urýchľuje myslenie (Leonardo da Vinci).

Dejiny ametystu ako drahého kameňa siahajú ďaleko do histórie. Staroveké mezopotámske civilizácie si ho veľmi cenili. Vyrábali z neho pečatidlá s vyrytými náboženskými obrazmi a menom majiteľa. V starej Číne z neho zhotovovali drobné gemy. Cenili si ho aj Etruskovia a starí Rimania. Egypťania ho tiež často používali vo svojich šperkoch už v preddynastickom období. Poznali ho už v Starej a najmä v Strednej ríši (2055 – 1650 pred n. l.) a v grécko-rímskom období (332 pred n. l. až 311 n. l.). Bol obľúbeným kameňom šperkov. Získavali ho z výskytov v Núbii (oblasť pozdĺž rieky Níl). Pri archeologických vykopávkach v Mochlose na Kréte (1700 – 1450 pred n. l.) bola nájdená býčia hlava z ametystu. V starých hroboch v Mykénach, datovaných do obdobia 1650 – 1550 pred n. l., sa našlo šošovkovité ametystové pečatidlo so zobrazením fúzatej hlavy. Ametyst ako šperkový kameň sa často vyskytuje aj v byzantských šperkoch.

V stredoveku bol ametyst veľmi cenený aj v Európe. Dovážal sa z Blízkeho východu už v predislamskom období. Dávni kresťania verili v jeho upokojujúce vlastnosti a duchovnú silu, preto ho možno nájsť na mnohých cirkevných predmetoch. Na základe tejto viery sa postupne stal symbolom vysokého duchovného stavu a od tých čias je súčasťou biskupských insígnií. Zdobené sú ním prstene, kríže, relikviáre, kalichy, monštrancie, rúcha a pod. Z vatikánskeho pokladu je známy tzv. pápežský ametystový prsteň. Ametysty sú napr. v korune Svätej ríše rímskej z 10. stor., ktorá bola pravdepodobne vyrobená pri príležitosti korunovácie cisára Ota I. Veľkého. Je na nej umiestnených niekoľko veľkých ametystov.

Ametystom bola zdobená aj koruna ruskej cárovnej Iriny Godunovovej. Tento fialový kameň zdobil tiež žezlo mocnej ruskej panovníčky Kataríny Veľkej a skrášľuje aj rovnaký symbol moci britskej kráľovnej Alžbety II. Druhý krásny ametyst v anglických korunovačných klenotoch je umiestnený na kráľovskom jablku. Ametyst nechýba ani medzi drahými kameňmi, ktorých krásu využíval na prelome 19. a 20. stor. ruský klenotník Peter Carl Fabergé. Ametystom bolo zdobené cárske vajíčko z roku 1911 známe pod názvom Bay Tree. Ametystom v hodnote 55 tis. dolárov sa pýšila aj Jacqueline Kennedyová-Onassisová, so 75 karátovým ametystom v prsteni aj americká herečka Joan Crawford, ale aj korunka pre víťazku súťaže krásy Miss Universe Slovenskej republiky 2010.

Ametyst je najviac žiadanou a najkrajšou odrodou kryštalického kremeňa. Je fialovo sfarbený, ale farba nie je v rámci celého kryštálu rovnomerná. Sýtejší fialový odtieň býva väčšinou na špičke kryštálu. Fialovú farbu ametystu dodáva obsah dvojmocného alebo trojmocného železa. Kvalitné ametysty majú veľkú hodnotu, preto sú aj v šperkoch často spolu s diamantami. Veľké výskyty sú v Brazílii, Agrike, v Rusku, na Madagaskare a i.

Slovenčina Angličtina Maďarčina