Turmalín
Má nielen všetky možné farby, ale niektoré turmalíny majú v tom istom kameni viac ako len jednu farbu…
Názov turmalín (zo sinhalského termínu – turmali patril však všetkým kameňom objaveným na Srí Lanke).
Slovo turmali v preklade znamenalo kameň, ktorý priťahuje popol.
Objavili ho holandskí obchodníci na konci 16. a začiatkom 17. storočia. Dnes vieme, že je to kremičitan s obsahom bóru. Avšak starí obchodníci ich nevedeli odlíšiť (najmä ružové turmalíny pokladali za rubíny). Ako rubíny sa označovali aj ružové turmalíny v mnohých historických klenotoch. Do Európy ho v roku 1703 priniesli holandskí moreplavci. Je viacfarebný v jednom kuse alebo vytvára farebné varianty. Zistilo sa, že má piezoelektrické a pyroelektrické vlastnosti.
Mnoho kryštálov turmalínu vykazuje polaritu – farba, elektrické vlastnosti a kryštalické formy sa líšia na oboch koncoch kryštálu. Švédsky botanil Carl von Linne ho nazval „elektrickým kameňom“. Pre tieto vlastnosti si ho vážili aj alychmisti. Najbežnejší je čierny – skoryl a najvzácnejší má neónovú farbu s názvom paraiba. Poznáme tiež zelený verdelit, ružový rubelit a modrý indigolit. V lithoterapii ma široké využitie podľa farieb. Je vhodným kameňom hercov a umelcov.
Považuje sa tiež za kameň harmónie a energie.
V poslednej dobe sa turmalín výrazne objavuje medzi drahými kameňmni a stáva sa čoraz obľúbenejším v šperkoch. Vyznačuje sa výnimočnou farebnosťou, ktorá sa môže meniť aj v jednom a tom istom kryštále. Sfarbené variety majú svoje mená: rubelit – ružový a červený; verdelit – zelený; indigolit – modrý. Vytvára minimálne 23 rôznych odrôd, z ktorých uvádzame tie základné, ako skoryl, rubelit, verdelit, idigolit, dravit. Najrozšírenejší je skoryl, ktorý je čiernej farby. Rubelit v preklade znamená červený. Najčastejšie má farbu od sýto ružovej až po purpurovú. Najkvalitnejšie rubelity pochádzajú z Tanzánie a Nigérie, ale aj z Brazílie. Pre verdelit je typická fľaškovo zelená farba. Turmalín, ktorý má farbu od zafírovo modrej až po jasne tyrkysovú, sa volá indigolit. Dravit vďaka prítomnosti horčíka má žlto-hnedé až oranžovo-hnedé sfarbenie. Najpôsobivejší je tzv. melónový turmalín, ktorý keď je narezaný priečne cez kryštál, má červený alebo ružový stred a okolo neho je zelený okraj.
Niektoré kryštály sú ružové na jednom konci a zelené na druhom konci. Medzi najvzácnejšie trumalíny patria tzv. neónové turmalíny, ktoré boli objavené až v 80-tych rokoch 20. storočia v bani José de Batalha v brazílskom štáte Paraiba. Majú žiarivé, sýte farby – zelená, tyrkysovomodrá a fialová. Najznámejšie lokality turmalínov sveta sú Brazília, USA, Rusko, Barma, Tanzánia, Zambia, Nigéria, Namíbia, Pakistan a Madagaskar.