Spinel

Spinel

Rubín čierneho princa. Timur Ruby. Po stáročia sa spinel, veľký podvodník, v európskych korunovačných klenotoch maskoval ako rubín.

Znovuobjavenie kráľovnej.
Jeho názov je odvodený z gréckeho slova spinos, čo znamená iskra.Vytvára viaceré farebné varianty. V histórii bol známy a vzácny. Dokladujú to početné, pomerne veľké kusy, ktoré sú osadené v rôznych klenotoch. V anglickej korune je spinel označený ako Timurov rubín, ktorý je známy až 600 rokov. Sú na ňom vyryté dve mená – Timurovho syna Mir-Šachruda a nasledujúceho vládcu Abbása Safáwiho. Abbás daroval tento spinel veľkému Mogulov Džahankgírovi, ktorý mená z kameňa dal zbrúsiť. Vyryté ďalšie perzské nápisy znamenali mená majiteľov dynastie Mogulov od roku 1612 do roku 1739. Spinel bol vzácny kameň a podľa Plínia Staršieho odstraňoval závraty a dodával potrebnú ochranu.

V súčasnosti sa záujem o tento kameň vracia. Oslňuje svojim leskom a veľmi príjemnými farbami. Hodí sa do šperkov žien, ktoré sú múdre a zároveň jemné a citlivé.

Červený kameň vo všeobecnosti mal priaznivý účinok pri bolestiach hlavy. V Oriente sa nosil pred oslepujúcou žiarou slnka.

Spinel napriek svojim vynikajúcim vlastnostiam (tvrdosť, farba, lesk, brilancia, vzácnosť) a cenovej dostupnosti doposiaľ nepatril k „veľmi vychyteným“ drahým kameňom. Zostával predovšetkým v tieni rubínu, s ktorým má ale mnoho spoločných vlastností . Týka sa to jeho chemického zloženia, farby, ako aj podmienok vzniku a často aj spoločného výskytu na ložiskách.

Zámena za rubín bola objavená v mnohých historických šperkoch, napr. v kráľovských korunách. Avšak v súčasnosti sa viac prejavujú kvality spinelu – farba, lesk a čírosť a dostáva sa do popredia záujmu šperkárov a zberateľov. Vyskytuje sa v červenej, ružovej, modrej, zelenej, hnedej farbe. Vyrába sa aj synteticky a jeho výroba je veľmi dobre prepracovaná, ale prakticky sa nevyužíva. Syntetický spinel sa častejšie používa na imitácie iných drahých kameňov, napr. turmalínu, chryzoberylu, rubínu, akvamarínu, zirkónu a ametystu. Prírodné zirkóny sa nachádzajú napr. v Afganistane, Tadžikostane, Barme, na Srí Lanke, vo Vietname, v Tanzánii, na Madagaskare a i.

Slovenčina Angličtina Maďarčina